Vybudujte si šatnu snů
Nepsané pravidlo říká, že pokud máme v domě nevyužitý tmavý kout bez přirozeného osvětlení, vytvoříme z něj v horším případě komoru, v tom lepším ho přeměníme na šatnu. Šatnu můžeme umístit do nejrůznějších výklenků, pod schody nebo do nevyužitého prostoru mezi ložnicí a koupelnou.
Pokud bude šatna umístěna v samostatné místnosti, už předem byste si měli rozmyslet, zda bude sloužit pouze jako prostor k uskladnění oblečení nebo zde budete oblečení i zkoušet a převlékat se tady. Podle toho je pak potřeba doladit i další vybavení v podobě nábytku a osvětlení. Ideální variantou je pak šatna s přirozeným osvětlením, nábytkem na sezení a velkým zrcadlem.
Šatny, které budou zároveň sloužit k převlékání, by měly sousedit s ložnicí nebo případně dětským pokojem, a to podle toho, kdo si do šatny bude ukládat oblečení.
Zvolení vhodné dispozice
Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, bohatě si postačíte s vestavěnými skříněmi ve vstupní chodbě a obytných místnostech. Jedna šatní skříň by měla být umístěna hned za vstupními dveřmi, kde by mělo být uloženo sezónní oblečení, bundy, kabáty. Do skříně v pokojích pak už uložené věci jednotlivých majitelů.
Ve větším bytě s dostatkem prostoru je lepší variantou vyhradit pro šatnu celou místnost, kde můžete uložit veškeré oblečení a obuv. Nemusíte tak s příchodem nové sezóny neustále přenášet oblečení z jedné skříně do druhé.
Obsah šatny
Pokud je řeč o šatní skříni v blízkosti hlavního vstupu, neměl by jí chybět botník na odkládání obuvi, věšák na kabáty a bundy a pár polic pro čepice, rukavice nebo stojan pro odkládání deštníků. Ideální variantou je pak šatní skříň se zrcadlem a menší lavička, na které se můžeme pohodlně usadit při obouvání.
Šatna spojená přímo s ložnicí nebo dětským pokojem by měla být uzavíratelná se samostatnými dveřmi. Ideální variantou jsou posuvné dveře, na které lze umístit například i zrcadlo, které opticky zvětší místnost.