Zpracováváme houby
Češi jsou národem houbařů. Neznám snad nikoho, kdo by nechodil v létě do lesa na houby. Většina z nás má zaručené způsoby, jak nasbírané houby zpracovat, v tomto článku vám nabídneme souhrn těch nejčastějších metod.
· Sušení
Asi nejčastější metodou zpracovávání hub pro uchovávání na zimu je sušení hub. Houby můžete sušit buď volně na slunci, což ale docela dlouho trvá a navíc po houbách lezou mouchy, nebo za pomocí moderní techniky – v troubě na nízkou teplotu či v sušičce. Poslední varianta sušení hub je asi nejjednodušší, nejrychlejší a také nejhygieničtější. Sušené houby vydrží bez problémů až do další sezóny a můžete je používat do polévek, pod maso či kamkoli jinam. Sušené houby jsou aromatické a velice chutné.
· Dušení
Podusit houby s trochou vody a kmínu je další jednoduchou variantou úpravy hub. Houby podusíte asi půl hodiny v kuse a dáte do sáčků po porcích. Následně po vychladnutí dáte do mrazáku a poté vytahujete už jenom jednotlivé porce. Oproti sušeným houbám jsou dušené houby méně aromatické a budete jich tedy potřebovat trochu více ale na druhou stranu je jejich úprava jednodušší a kratší. Pokud máte dostatek místa v mrazáku, tak se můžete pustit do dušení. Takto upravené houby můžete použít klidně pod maso, do smaženice či do polévky.
· Jak houby připravit
Před samotným dušením či sušením hub houby hlavně dostatečně očistěte, umyjte a rozdělte na ty kvalitní a špatné. Tu druhou kupičku hub s červy či plísněmi bez milosti vyhoďte. Ty dobré houby znovu rozdělte na ty, co se mohou zpracovávat a na ty, které se musí rychle spotřebovat. Na sušení jsou vhodné především tvrdší druhy hub, jako jsou hřiby. Na dušení můžete použít i babky či klouzky ale ty klidně použijte i do čerstvé smaženice a určitě si pochutnáte! Houby rozkrájejte na stejné kousky, aby se rovnoměrně zpracovávaly a nebyly tvrdé či rozvařené.