Betonové ploty – ochranná bariéra před dotěrnými sousedy
Ach ty sousedské vztahy
Vztahy mezi sousedy bývají někdy napjaté jako struny a stačí drobnost, aby došlo ke konfliktu nebývalých rozměrů. Příčin může být mnoho – závist, nedostatečné sebevědomí, nedostatek tolerance a empatie, ale někdy i docela prosté nedorozumění. Pochopitelně je žádoucí pátrat po pravých příčinách zejména v sobě samém, abychom zlepšili vzájemnou atmosféru, ale někdy to zkrátka nejde ze dne na den a někdy to trvá i celé věky.
Máte-li svých sousedů „plné zuby“ a nechcete zavdávat příčinu k nějakým dalším šarvátkám, můžete začít u ohraničení vlastního pozemku. Jestliže je dostatečně vysoké a neprůhledné, pak tu platí zásada, že „co není na očích, nebývá předmětem svárů“.
Jednou z možností, jak poměrně rychle a s rozumnými náklady toto vyřešit, jsou betonové ploty. Jedná se o stavebnicovou sestavu tenkých prefabrikovaných panelů a svislých sloupků, přípravné práce spočívají pouze v zabetonování sloupků v dvoumetrových roztečích (takže se nemusí hloubit základy, jako u běžného zdiva) a poté se jen metodou suchého zdění zasunou mezi sloupky panely do libovolné výšky, odstupňované 50 cm šíří panelů. Nejčastěji to bývá 150 cm, výjimečné však nejsou ani ploty dvoumetrové či v maximální výšce 250 cm.
Plot můžete kombinovat se dřevem či s živým plotem
Značnou výhodou této konstrukce je kromě pevnosti, houževnatosti, odolnosti vůči povětrnostním vlivům a dlouhé životnosti také její tloušťka pouhých několika centimetrů. Tím pádem se nabízí oplocení doplnit výsadbou okrasných dřevin, popínavých rostlin nebo živého plotu z tújí, zimolezu, tisu, cypřišku, habru atd.
Další možností, z estetického hlediska velmi výraznou, je doplnění betonových dílců dřevěnými latěmi, případně kovanou ocelovou nástavbou. Beton vytvoří pouze přízemní sokl a v kombinaci se dřevem či s kovem působí přirozeně a vkusně.