Kdy a jak nechat odhadnout cenu nemovitosti?
Nemovitosti a jejich ceny dnes na realitním trhu dosahují závratných výšin. Svůj podíl na tom má ekonomika v důsledku války, onemocnění covidu, ale také fakt, že lidé je stále více, a každý touží po vlastním bydlení. Když člověk vlastní nemovitost, dříve či později se setká s tím, že bude muset využít služeb odhadce, aby zjistil její odhadní cenu. V jakých případech tomu tak je, co určuje cenu nemovitosti, a jak vše zařídit?
Rozdíl mezi cenou odhadní, a prodejní
Pokud se chystáte prodat svoji nemovitost, jejíž cena byla odhadnuta na určitou částku, neznamená to, že ji přesně za tuto částku musíte nabízet. To koneckonců dělá málokdo. Prodejní cena nemovitosti bývá obvykle vyšší, a to v závislosti na poptávce po nemovitostech ve vaší oblasti.
K čemu je tedy odhad ceny nemovitosti?
Odhad ceny nemovitosti slouží k moha účelům. Oceňování nemovitosti se používá samozřejmě i při prodeji nemovitosti, avšak to je jen špička ledovce. Odhad ceny nemovitosti je nutný například při žádosti o hypotéku, pro různé daňové účely, řeší se v případech dědického řízení, kdy má například jeden vyplácet ostatní, dělá se v případě darovací smlouvy, při vypořádání podílové spoluvlastnictví (například rozvod, či dělení společného majetku), u výkonu exekuce, či při oceňování věcných břemen.
Co určuje cenu nemovitosti?
Zde hraje roli větší množství faktorů. Nejprve je to informace, jaká je průměrná cena za metr čtvereční pozemku ve vaší lokalitě, dále pak dostupnost, v potaz je bráno i okolí, jako třeba zda máte v blízkosti obchod, lékaře, školu, autobusovou zastávku atd., užitná plocha nemovitosti, počet místností, a dále pak stav nemovitosti.
Poplatek za práci odhadce
Odhadce však svoji práci samozřejmě nedělá zadarmo, a tak si jej ve většině případů musíte zaplatit vy. Cena se pak liší dle několika faktorů, a těmi jsou obvykle typ nemovitosti, složitost oceňování, případná vzdálenost. Obvykle se však cena pohybuje v řádu několika tisíc, a nepřesahuje deset tisíc korun.